Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odsłonięto 4 czerwca kamień węgielny pod pomnik Jana Olszewskiego. Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to Jan Olszewski wyznaczył „drogę ku strukturom europejskim i transatlantyckim” i że okres jego rządów „krótkich, ale treściwych, jest kluczowym okresem w historii najnowszej III RP”. Poseł Antoni Macierewicz, przyjaciel Olszewskiego i przewodniczący komitetu honorowego budowy jego pomnika, podkreślił, że kamień węgielny odsłonięto w 27 rocznicę „obalenia rządu Jana Olszewskiego” i że monument przy wejściu do Kancelarii Premiera będzie zawsze przypominał rządzącym Polską, „jakie wartości i jakie dążenia mają realizować ci, którzy z tego gmachu działają na rzecz dobra i bezpieczeństwa i niepodległości Polski.” Macierewicz wyraził nadzieję, że pomnik stanie najpóźniej za rok.
Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ksiądz biskup Michał Janocha, siostrzeniec i syn chrzestny Jana Olszewskiego. Podkreślił on, że Kościół katolicki zawsze był dla byłego premiera trwałym i istotnym elementem narodowej tożsamości, czemu „dawał świadectwo słowem i czynem”.
Jan Olszewski zmarł w lutym 2019 roku w wieku 88 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W młodości działał w Szarych Szeregach i walczył w Powstaniu Warszawskim. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. W wolnej Polsce był premierem i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od którego otrzymał Order Orła Białego.
Złożona po śmierci byłego premiera propozycja klubu PiS w Radzie Warszawy w sprawie budowy pomnika Jana Olszewskiego została przyjęta jednogłośnie. W swoim stanowisku radni wezwali, „aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii”.